Čarobna magija talenta i duše

Čarobna magija talenta i duše

13.02.2018 17:05, Novosti

Čarobna magija talenta i duše VELIKA karijera Nebojše Glogovca, po mnogim kritičarima i najveća u pozorišnom i filmskom glumištu ovog prostora, započela je kao u holivudskom scenariju - slučajno. Posle gimnazije postao je student psihologije na Filozofskom fakultetu, ali se posle dve godine predomislio i 1990. upisao glumu na Fakultetu dramskih umetnosti, u klasi profesora Vladimira Jevtovića. Za to je bio kriv pokojni Milenko Zablaćanski, on me je nagovorio da odem na glumu, jer je u pančevačkom amaterskom studiju \'Atelje mladih\' režirao neke predstave. Milenko me je startovao da stanem na scenu, ohrabrio me je, on me je spremio i za prijemni na FDU. Sve je to bilo kao da sam navođen, a nisam bio baš ni svestan toga, govorio je Glogovac. Čarobna, veličanstvena magija njegovog dara i na sceni i pred kamerama, jednako je počela da očarava publiku, kritiku i reditelje, još u njegovim studentski danima i prvim ulogama koje su najavljivale glumačkog velikana. Glogovac je postao stipendista Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a 1996. i stalni član ansambla jedne od najčuvenijih scena u regionu, kojoj je u zaveštanje ostavio neponovljiv repertoar svih žanrova i uloge koje su ušle u istoriju. Istom strašću, srcem, krvlju i dušom oživljavao je i svoje junake na pokretnim slikama - igrao je u blizu 70 filmova i serijala, sarađujući sa najznačajnijim rediteljima ovog prostora. PROČITAJTE I: Poslednji aplauz junaku naše scene Glogovac je i na inostranim festivalima dobijao priznanja, i najbolje kritike svetskih kritičara, u najprestižnijim filmskim časopisima. Samo prošle godine, za svoju poslednju glavnu ulogu, lik profesora Vjeka Kralja, homoseksualca - transvestita, u filmu Ustav Republike Hrvatske Rajka Grlića, osvojio je nagradu za najboljeg glumca u Londonu, Zlatnu arenu u Puli, a na festivalu u Italiji proglašen je Evropskim glumcem 2017. I to nije kraj. Ove godine, Glogovca ćemo premijerno gledati u serijalima Nemanjići - Rađanje kraljevine Marka Marinkovića, Pet Balša Đoga, u TV filmu Apsurdni eksperiment Boška Ilića, u drugoj sezoni serijala Ubice mog oca i filmu Zaspanka za vojnike Predraga Gage Antonijevića, kao i u filmu Južni vetar Miloša Avramovića. Verujemo da će u beskrajnoj večnosti u koju se uselio do njega stići naši aplauzi i posle ovih premijera. Jer, možda je naš Hamlet, kao što kaže reditelj Aleksandar Popovski, samo zaspao. Možda je čuo poslednje ovacije kojima smo ga ispratili do anđela, i možda će se već neke sledeće noći vratiti na scenu... DIVNI GOSPODIN GLOGOVCA, nažalost, nećemo videti u glavnoj ulozi u novom filmu Otac Srdana Golubovića, koju je već počeo da priprema. Više neće igrati u predstavama, neće snimati filmove, jedina pozornica na kojoj ćemo ga gledati u našim mislima i sećanjima biće nebeska. I zato plačemo - puni smo suza zbog svih uloga koje nije stigao da odigra, kojima bi nas iznova očaravao, zavodio i oduševljavao čarobnom magijom svoga talenta i duše, kao i za onima koje smo zajedno s njim proživljavali na sceni i u bioskopima. Plačemo za divnim, velikim gospodinom našeg grada, naše zemlje, koga oplakuju kolege i publika čitave nekadašnje velike Jugoslavije. (Sutra: Veliki čarobnjak scene)