PROMOCIJA NOVE KNjIGE BORISLAVA LALIĆA: Pratio samo trag svog pera

PROMOCIJA NOVE KNjIGE BORISLAVA LALIĆA: Pratio samo trag svog pera

12.02.2018 23:05, Novosti

PROMOCIJA NOVE KNjIGE BORISLAVA LALIĆA: Pratio samo trag svog pera VIŠE sam o novinarstvu naučio iz kafana nego iz bilo kakvih udžbenika, ili sa bilo koje novinarske katedre. U moje vreme novinare nisu izbacivali kao pečene profesionalce sa fakulteta, akademija i iz raznih medijskih pekara. Novinari su se sami pekli u onoj uzavreloj redakcijskoj radionici... Novinarstvo se učilo u redakcijama, u kafanama, na ulici. Novinari su uvek išli u čoporu. Družili su se, opijali... To su bile pasionirane i ubitačne katedre novinarstva, koje smo izdržavali do kraja, valjda zato što smo voleli taj izazovni i opojni posao. Prateći trag svog pera, novinar i publicista Borislav Lalić uneo je u svoju novu knjigu ovo sećanje Gabrijela Garsije Markesa, koje mu je veliki pisac otkrio tokom jednog razgovora u Meksiku. Publika u Udruženju književnika Srbije danas je, na promociji Lalićeve knjige Tragom moga pera u izdanju kuće Albatros plus, s velikom znatiželjom slušala o događajima i ljudima koji se pamte, kao i o onim novinarskim iskustvima, uzbudljivim, nezaboravnim, a katkada i bolnim, koja su obeležila novinarsku karijeru njenog autora. PROČITAJTE I:Zenit u zenitu - Ova knjiga je, pre svega, posvećena novinarstvu, profesiji kojom sam se aktivno bavio 45 godina. Imao sam sreću da živim u dobrom vremenu, kad je novinarstvo bilo cenjena i časna profesija. Bio sam dvadeset i nešto godina dopisnik iz zemalja koje su više nego zanimljive. Pisao sam o važnim i interesantnim događajima i ljudima iz lične perspektive. Danas smo u tom pogledu provincijska zemlja koju ne interesuje svet ili ga projektuje na osnovu tuđih tekstova - rekao je Lalić, koji je, inače, bio dopisnik sa Kube, iz Meksika, Španije, SAD iz sedišta UN. Lalićevom knjigom defiluju važne istorijske ličnosti - trojica braće Kastro, general Omar Torihos, Džon Suvara iz Krivošija, kapetan Ernesta Hemingveja Fuentes, Crvena Julija, novinar Garsija Markes, Klinton iz oralnog salona i onaj unajmljeni ratovođa Havijer Solana, Joširo Idaka iz Lafajet parka, Toreador koji sedi, sin velikog oca Amerikanac Sergej Nikitič Hruščov, pa čak i Lenjin lično. - Knjiga Tragom moga pera svedoči o jednom visokoprofesionalnom, zanimljivom, smisaonom životu, koji je ispunilo mnogo značajnih ljudi i događaja - rekao je Milorad Vučelić, glavni urednik Kompanije Novosti. - Ali, pre svega, ovo je svedočanstvo o važnosti novinarskog posla, o onome što je bilo novinarstvo, kakvo bi trebalo da bude, i ono u šta se danas odmetnulo. U knjizi nema praznog hoda. Svaka od ovih priča mogla bi da bude mali ili veliki roman.

Sa današnje promocije u UKS MARKESOV CINIZAM GOVOREĆI o Lalićevoj knjizi, Milorad Vučelić je rekao i to da ga je posebno oduševilo kako je Markes opisao Havijera Solanu: Solana je intelektualac za koga se pre može reći da je neobrijan nego da nosi bradu. - Volim ovakvu vrstu cinizma - kazao je Vučelić.