PALETA OD VINA: Produžena izložba Slobodanke Rakić Šefer

PALETA OD VINA: Produžena izložba Slobodanke Rakić Šefer

11.11.2017 21:05, Novosti

PALETA OD VINA: Produžena izložba Slobodanke Rakić Šefer IZBOR od 35 ulja na platnu čudesne energije Slobodanke Rakić Šefer u Kući Simića u Kruševcu izazvao je izuzetno interesovanje, pa će izložba U slavu vinove loze biti otvorena do kraja novembra. Naša priznata autorka kaže, za Novosti, da je posle 40 godina neprekidnog stvaranja, osam ciklusa koji su motivisani senzacijama iz prirode i života, tek na početku otkrivanja višeznačja koje grožđe ima i koje čuva. Pročitajte još: IZLOŽBA POVODOM 80 GODINA FLU: Zbirka za budući muzej - Do ovog ciklusa došla sam slučajno, odgovarajući na pitanje jedne mlade novinarke o načinu na koji ću obeležiti četiri decenije stvaralaštva, što se i dogodilo s prvim vinskim slikama - govori, za Novosti, akademska umetnica Slobodanka Rakić Šefer. - Izložba neposredno posvećena jubileju ponela je ime Dok tamjanika zri, a ja sam samo nastavila da istražujem motive grožđa, vina, vinograda, ne sluteći da će me te teme odvesti toliko daleko. Sagovornica Novosti kaže da je rad na novom ciklusu označio i povratak na reljefe, koji su obeležili ciklus Vajati svetlosti, odnosno tzv. bele slike iz prvih faza stvaralaštva. Pročitajte još: Sjaj Lubarde - Jedna namera, međutim, prati me od početka karijere, a to je da ne budem samo estetski beležnik, već i promoter same teme - pojašnjava popularna umetnica, dodajući da zato neumorno čita literaturu o istorijatu vinogradarstva i izučava pravoslavnu ikonografiju koja se ne može zamisliti bez vina za pričešće. - Ideje dolaze kao kapi kiše i čini mi se da ću još dugo raditi na slikama vinove loze. Slikam i dobro se sećam prizora vinograda sa Kosmeta i iz negotinskog vinogorja, s putovanja iz detinjstva i iz studentskih dana. Slikama Sećanje na Veliku Hoču, Pod vinjagom vranca, Korpe pune milja, Berićetna berba, U slavu loze i njenoga ploda, pridružuju se prizori dedinog vinograda u Mačvi, a u Kući Simića, koja je svojom arhitekturom dovoljno topla da primi sve žive boje iz palete Slobodanke Rakić Šefer. DELA NA VIŠE OD 600 IZLOŽBI SLOBODANKA Rakić Šefer do sada je učestvovala na više od 600 likovnih izložbi kod nas i u inostranstvu, među kojima je više od 100 samostalnih. Oko 2.800 njenih radova nalazi se u mnogobrojnim kolekcijama na svim kontinentima, a veći broj njenih dela je u muzejsko-galerijskim ustanovama bivše Jugoslavije. Dobitnik je oko 20 priznanja za svoj rad. Živi i radi na Banjici u Beogradu.