Alfa Blondi: Pesme mogu da posvetim vašoj zemlji

Alfa Blondi: Pesme mogu da posvetim vašoj zemlji

12.08.2017 13:05, Novosti

Alfa Blondi: Pesme mogu da posvetim vašoj zemlji BALKAN ne mora da bude “bure baruta”, neophodno je samo odupreti se izazovima i prosuti vodu i na najmanju vatru - kaže, za “Novosti”, velika zvezda rege muzike Alfa Blondi. Slavni gost nastupio je sa svojim bendom na drugoj večeri “Nišvil” džez festivala, što je njegov prvi koncert ne samo u Nišu i Srbiji, već i u čitavom regionu. - Pun sam lepih utisaka. Ljudi su tako ljubazni i divni, veseli. Vaša zemlja ali i čitav region prošao je teške trenutke, i mislim da mnoge pesme koje izvodim mogu da na neki način budu posvećene i Srbiji i zemljama u komšiluku - kaže Blondi. Baš kao što jedna od njegovih najpoznatijih pesama kaže, muslimani, hrišćani, Jevreji mogu da žive zajedno i u slozi: - Naravno da je moguće da živimo u slozi. Na planeti imate hrišćane, Jevreje, muslimane, imate sve, ali šta smo mi u odnosu na univerzum, spakovani u jednoj maloj kutiji, mi smo mali narod, kao jedno malo selo. Pesma “Jerusalim” upravo predstavlja to malo selo gde se svi oni zajedno mole. Moramo pobediti izazove, to je naša misija.

FOSTER, VEST, “DEL ARNO BEND” LjUBITELjI džeza mogli su sinoć da čuju bubnjara Ala Fostera, jednog od najboljih i najsvestranijih džez bunjara, koji je nastupio sa svojim kvintetom. Publici se predstavila i mlada basistkinja i pevačica Nik Vest, prepoznatljiva po fank zvuku, koju kritičari smatraju naslednicom čuvenog Princa. Drugo festivalsko veče zatvorio je “Del Arno Bend”.. Još 1982. godine kada je objavio album “Jah Glori” doživeo je ogroman uspeh u celoj Africi i dobio epitet “Afrički Bob Marli”, sa kojim se, kako tvrdi, uopšte ne slaže: - Ja nisam “afrički Bob Marli”, ja sam Alfa Blondi! Na nebu je samo jedan “sin”, a taj “sin” je Bob Marli. Ja sam samo jedna zvezda na nebu - ističe Blondi i dodaje da veoma ceni Marlija i da sa njegovom porodicom ima odličnu saradnju. - Radio sam zajedno sa Ritom Marli, dobar sam prijatelj njegovog sina Zigija Marlija koji me čak zove “ujakom”, zapravo, svi iz njihove porodice me tako zovu jer sam veoma cenio Boba. Marli je moj idol. Muzičar, čije je pravo ime Sejdou Kone, rođen je u Obali Slonovače 1953. godine, a karijeru je počeo pod umetničkim imenom Alfa Blondi, koje znači - prvi buntovnik. U svojim pesmama uz prefinjen osećaj za humor iznosi jasne političke stavove po pitanju ljudskih sloboda, aparthejda i fašizma, zločina “pod firmom” demokratije, jer, kako sam tvrdi, to je njegova misija. - Mogao sam da pišem pesme o lepim devojkama, ali moja misija je bila da se borim za mir svuda oko mene. Jednog dana kada odem na onaj svet, želim da kažem Gospodu da sam dao sve od sebe da doprinesem tome da u svetu zavlada mir - kaže Blondi, koji često nastupa na humanitarnim koncertima, a ima i svoju humanitarnu fondaciju “Alfa Blondi Jah Glori” koja pomaže siromašnima, ženama i pre svega deci Afrike.